Doświadczenia zarówno z obszaru zadań badawczo-rozwojowych, jak i z przedsięwzięć projektowo-wdrożeniowych dotyczących wsparcia informatycznego produkcji statystycznej wskazują na zbyt małe, w stosunku do potencjalnych możliwości, wykorzystanie rozwiniętych metod modelowania matematycznego. Celem opracowania jest wykazanie, że efekty modelowania matematycznego w dziedzinie badań statystycznych mogą nie tylko przyczynić się do podniesienia efektywności przetwarzania danych w statystyce publicznej, lecz także wpływać na jakość wymagań funkcjonalnych odnośnie do wsparcia informatycznego badań statystycznych. Cel ten zrealizowano poprzez omówienie ogólnego modelu matematycznego badania statystycznego, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych faz produkcji statystycznej (zbierania, przetwarzania, analizy i udostępniania danych statystycznych), a także poprzez wskazanie zadań optymalizacyjnych i korzyści z nich wynikających w przypadku problemów, które mogą występować w procesie projektowania wsparcia informatycznego. Dla potwierdzenia użyteczności przedstawionego podejścia zaprezentowano — w postaci diagramu UML — koncepcję integracji efektów modelowania matematycznego i tradycyjnego projektowania wsparcia informatycznego.
badanie statystyczne, modelowanie matematyczne, wsparcie informatyczne
C02, C18
Chudy, M. (2014). Wybrane algorytmy optymalizacji. Warszawa: Akademicka Oficyna EXIT.
Dygaszewicz, J. (2018). Modele i metody w procesie konstruowania ram architektonicznych dla informatycznego wsparcia masowych badań statystycznych, rozprawa doktorska (niepubl.). Biblioteka Wojskowej Akademii Technicznej.
Kisielnicki, J. (2017). Zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi. Warszawa: Wydawnictwo Nieoczywiste, GAB Media.
Stefanowicz, B. (2004). Informacja. Warszawa: Wydawnictwo SGH.
Wrycza, S., Marcinkowski, B., Wyrzykowski, K. (2006). Język UML 2.0 w modelowaniu systemów informatycznych. Gliwice: Wydawnictwo Helion.